Tüsoder'den Sel ve Dolu Hasarlarının Hızlı Ödenmesi İçin Öneriler

March 20, 2018

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay, İstanbul'da yaşanan iklim felaketi sonrasında sigorta şirketlerinde büyük yoğunluk yaşandığına dikkat çekerek, hasar ödemelerinin hızlanması için önerilerde bulundu.

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı Taner Çağatay,  İstanbul'da yaşanan iklim felaketi sonrasında sigorta şirketlerinde büyük yoğunluk yaşandığına dikkat çekerek, hasar ödemelerinin hızlanması için önerilerde bulundu.

Sigorta Brokeri Çağatay, artan yağışların ardından yaşanan dolu ve sel hasarlarının ödenmesi için öncelikle bu hasarların sigorta poliçelerinde olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiği uyarısı yaptı.

Hasarların daha hızlı ve sağlıklı ödenmesi açısından, sigorta şirketlerinin uyarılarda  bulundiğuna işaret eden Çağatay, "Sigorta Şirketleri ve aracı kurumlar önemli bir yoğunluk yaşıyorlar" dedi ve şöyle açıkladı: 

"Öncelikli olarak araçların kullanılır hale getirilmesi için araçların cam servislerinde camlarının değiştirilmesi, sonrasında sigorta şirketlerinin bildireceği göçük onarım servislerinden randevu alınarak kaporta hasarlarının giderilmesi olacaktır.

"Ayrıca zabıt tutanak tutturmaya gerek görülmemekte (sigorta şirketinizden teyit etmenizde yarar olup) beyan ile hasar başvuruları alınacaktır.

"Konut ve işyerleri hasarları için eksper atanarak tespit tazmin sürecimiz gerçekleştirilecektir."

Sözlerini, "Bizlere gelen sorulardan bir tanesi de trafik sigortası bu hasarı karşılar mı? Cevap elbette hayır…" diye sürdüren Çağatay, "Trafik sigortası sadece sürücülerin kusurlarından dolayı üçüncü şahıslara vereceği zararları karşılar" diye açıkladı: 

Çağatay, bazı sigorta şirketlerinin brokerliklere gönderdiği e-mailde, sel ve toprak kayması teminatlarına İstanbul, Bartın,  Zonguldak, Yalova, Düzce,  Tekirdağ başta olmak üzere  Marmara bölgesindeki birçok il için kısıtlama koyduklarına dikkat çekti ve ekledi: 

"Sigortalı poliçesini alırken bu teminatların olup, olmadığını kontrol etmelidir. Bizlerin en büyük maddi yatırımımız evimiz ve aracımız olduğu için güvence altına alırken de teminatları çok iyi kontrol etmemiz gerekmektedir.

"Hükümet henüz bu hasarları doğal aft kapsamında ödeneceği ve hangi limitlerle ve şartlarla kapsayacağı konusunda bilgi verilmemiştir.

"Umarız Kasko ve konut poliçesi olmayanlar vatandaşlarımız için doğal afet kapsamında mağduriyetler karşılanır.

"Fakat en önemlisi vatandaşlarımızın bu konuda bilinçli olarak kendi ev ve araçlarını tercih ettikleri bir sigorta şirketinden güvence altına almalarıdır." (Fotoğraflı)

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Yönetici Sorumluluk ve Halka Arz Sigortaları

March 29, 2018

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© Copyright 2018 Cağatay Sigorta & Broker A.Ş                                                                                                                           Designed By Batuhan Yılmaz