Kurtulan madencilerin de kredi borcu silinmeli

March 14, 2018

SOMA’da meydana maden felaketinde 301 kişi hayatının kaybetti. Felaketin yaşandığı ilk günlerde bazı bankalar olaydan zarar gören ya da hayatını kaybeden müşterilerinin borçlarını sileceğini açıkladı.
Hayatını kaybeden madencilerin banka borçları ayrıca bankaların kredi müşterilerine yaptığı hayat sigortalarından doğan hakları ve faciadan kurtulan madencilerin durumları da gündeme geldi. Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdür Taner Çağatay, bankaların borçları silmeleri durumunda, sigortadan gelecek olan parayı ölen madencilerin ailelerine ödemesi gerektiğini belirtti.

Soma’lı maden işçilerinin kredi borçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüketiciler DerneğiGenel Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bankalar kredi borçlarını silmekle kalmamalı, kredi verilirken hayat sigortası yapılmışsa, sigorta şirketinin ölen borçlu adına bankaya ödeyeceği tutarı da varislere aktarmalı ve sağ kurtulanların da borçları silinmelidir" dedi.

Ağaoğlu, Soma Kömür İşletmeleri’nde çalışan maden işçilerinin hepsinin borçlu olup olmadığının belli olmadığına dikkat çekerek, rakamların resmi olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’ne bildirilmesi gerektiğini belirterek, "Herkesi bu konuda işi ciddiye almaya davet ediyorum. Söylemekle olabilecek şeyler değil bunlar" dedi.


TBB VE BDDK DAHİL OLMALI

Arama kurtarma çalışmalarının sona ermesi ve acı bilançonun açıklanması ile bazı banka üst yöneticilerinin kazada hayatını kaybeden işçilerin kredi borçlarının ailelerinden talep edilmeyeceğine dair açıklamalarının kamuoyunca inandırıcı ve yeterli bulunmadığını ifade eden Ağaoğlu, yapılması gerekenler hakkında şunları söyledi:

"Duruma TBB ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) müdahil olmalıdır. Soma’lı maden işçilerinin kredi borcu bulunan bankalar belirlenmeli ve isimleri açıklanmalı. TBB, alacaklı bankalara borçların silinmesiyle ilgili çağrıda bulunmalıdır. Kredi alacağı bulunan bankalar, kamuoyu açıklamaları dışında Türkiye Bankalar Birliği’ne de alacaklarından vazgeçtiğini bildirmelidir. Hayatını kaybedenlerin kredi ve kredi kartı borçları tamamen silinmeli ve varislere ibraname verilmelidir. Hayat sigortası tarafından bankaya ödenecek tutarlar da varislere aktarılmalıdır." "SAĞ KALAN ÇALIŞANLARINDA BORÇLARI SİLİNMELİ"

Ağaoğlu, ayrıca kazada yaşamını yitiren 301 nafaka şehidinin dışındaki aynı madenin sağ kalan 486 çalışanının da borçlarının silinmesi gerektiğinin altını çizerek Ağaoğlu, "Aksi halde bedenen yaralı veya yara almadan kurtulan bu insanlar kurtulduklarına sevinemeyecekler, yaşadıkları korku ve arkadaşlarını kaybetmenin yarattığı travmanın bedenlerinde ve ruhlarındaki izlerini ömür boyu taşıyacaklardır" diye konuştu.

"REKLAM OLARAK DA ALGILANIYOR"

Bankaların maden işçilerinin borçları hakkında resmi açıklama yapması gerektiğini belirten Aydın Ağaoğlu, "Hangi bankanın maden işçilerinden ne kadar alacağını bilmek kamuoyunun hakkı. Bu açıklamayı net ve resmi bir şekilde yapmaları gerekiyor. Rakamların açıklanmadığı bu söylemler kamuoyunda karşılık bulmadığı gibi reklam olarak da algılanıyor" dedi.

"SİGORTA ŞİRKETİ BANKAYA ÖDEME YAPIYOR"

Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdür Taner Çağatay, bankaların müşterilerine kredi verirken hayat sigortası yaptığına dikkat çekerek, "Bankalar kredi sözleşmelerinde poliçenin üzerine kendi ismini koyduruyor. Dolayısıyla ölüm durumunda sigorta şirketi bankaya ödeme yapıyor" dedi.

"SİGORTADAN GELECEK PARADA LEHTARA ÖDENMELİDİR"

Çağatay, sigorta şirketinden gelen para ile bankaların ilk olarak borcu kapattığına dikkat çekerek, "Bankalar genelde borç miktarı kadar hayat sigortası yapar. Bankadan böyle bir talimat çıkarsa, borçları silerse sigortadan gelecek parada lehtara ödenmelidir. Banka bu hayat sigortalarını yaparken müşterisinin riskli iş grubu olan maden işçisi olduğunu mutlaka belirtmelidir.

Çoğu zaman bankalar krediyi bir an önce çıkartmak için müşterilerinde mesleklerine dair böyle bir soru formu almıyor. Eğer böyle bir durum olursa o zaman tereddütsüz banka sorumlu olur" diye konuştu.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Yönetici Sorumluluk ve Halka Arz Sigortaları

March 29, 2018

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© Copyright 2018 Cağatay Sigorta & Broker A.Ş                                                                                                                           Designed By Batuhan Yılmaz