Artan iş kazaları sigortacıları da korkuttu

March 19, 2018

Türkiye'de artan iş kazları ve bu kazlarda yaşan ölümler ve yüksek maliyetleri nedeniyle sigorta şirketleri, kimya, inşaat, boya sektörlerini ve HES'leri ve çalışanlarını sigortalamaktan çekiniyor.

Sigortacılar, yaygın olan kaçak işçi çalıştırma nedeniyle işverenlerin, SGK koşuluna bağlı olan mali mesuliyet sigortası ve ferdi kaza sigortasını da yaptırmaktan kaçındıklarına dikkat çekiyor.

DHA'nın sorularını yanıtlayan Çağatay Sigorta ve Reasürans Brokerliği Kurucusu ve Genel Müdürü Taner Çağatay, hidro elektrik santralleri, boya başta olmak üzere, inşaat, plastik, kimya, kozmetik gibi sektörlere reasürans desteği sağlanmasında ve teminat altına alınmasında zorluklar yaşandığına dikkat çekti.

Çağatay, son zamanlarda artan kazalar sonucunda oluşan hasarla ilgili sigorta şirketlerinin yüklü ödemeler yaptığına dikkat çekerek, "Son 3 senedir bu sektörler de sigorta şirketlerini çekingenlikler var. Yeteri kadar yangın tedbirlerinin alınmaması en önemli sebeplerden birisi. Bu yüzden sigorta şirketleri bu sektörlere sıcak bakmıyor. Sorumluluk sigortalarında, iş veren mali mesuliyet ve ferdi kaza sigortalarında gerekli tedbirlerin yeterince alınmasından dolayı sigortalama yapılmıyor" dedi.

Çağatay, öncelikle, iş güvenliği yasasına uyulmasının ve denetimlerin kesinlikle yapılmasının en önemli unsurlar olduğunu belirterek, "İş güvenliği yasasını gerektirdiği bütün önlemler alınmalı. Bu tedbirler alındığında zaten riskler minimize olacak ve ölümlü kazaların önüne geçilecek" diye konuştu.

"İNŞAATTA KAZALAR ARTINCA SİGORTACILAR ÇEKİNMEYE BAŞLADI"

Küresel uygulamalar hakkında bilgi veren Taner Çağatay, özellikle her ülkede iş güvenliği yasalarının olduğuna ve bunlar maksimum düzeyde denetlendiğini ifade ederek, "Böylece bu güvenlik önlemleri alınmış oluyor. Fabrika daha yapılmadan gerekli riziko teftişleri yapılıyor. Fabrika dizayn edilirken sigorta şirketlerinin görüşleri alınıyor. Bu yanıcı, patlayıcı ürünlerin olduğu tesislerde önemler alınıyor. Böylece olası kazaların önüne geçiliyor" dedi ve ekledi:

"Son zamanlarda iş kazları, fabrika yangınları artmaya başladı. İnşaat sektöründe bu tür kazalar artınca sigorta şirketleri, inşaat şirketlerine, iş veren mali mesuliyet sigortası vermeye çekiniyorlar. Artık inşaat sektöründe de insanlar hayatlarını kaybediyor, güvenlik önlemleri yeteri kadar alınmadığı için sigorta şirketleri yüklü tazminat ödemek zorunda kalıyorlar."

"SİGORTA ŞİRKETLERİ ÖNLEM ALAN ŞİRKETLERİ SİGORTALIYOR"

Çağatay, bir iş yerinde olması gereken sigorta ürünlerini, "yangın poliçeleri, iş veren mali mesuliyet, ferdi kaza, üçüncü şahıs mali mesuliyet, makinalarını ve teçhizat sigortaları" diye sıralayarak, en önemli noktanın insan hayatının korunması olduğunu belirtiyor.

Taner Çağatay, tesislerin eskiliği, teknolojilerin eskiliği, eksiklerin tadilatla yenilenmesi gibi önemli konularda tereddüt edildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sigorta şirketleri önlem alan şirketleri sigortalıyor. Önce bir riziko teftiş yapıyor. İyileştirme listesi hazırlıyor. Bu iyileştirmeleri dikkate alanlar sigortalanıyor. Aksi takdirde ya çok yüksek primlerle sigorta poliçeleri hazırlanıyor ya da poliçelerin limitleri daraltılıyor. Türkiye sigorta anlayışı olarak çok kötü durumda değil. Şirketler her şeyi sigortalıyordu. Ama hasarlar artınca sigortalanma azaldı. Eskiden sigorta şirketleri yarışıyor bir fabrikanın ya da inşaatın sigortalarını yapmak için yarışıyorlardı. Özellikle bir kaç tane boya ve kimya fabrikasında çıkan yangınlar, ölümlü kazalar ve bunların basına yansımasıyla sigorta sektöründe çekinceler başladı. Bu kazaların artması onları tedirgin ediyor."

SGK'SI OLMAYAN ÇALIŞANA ÖZEL SİGORTA YAPILMIYOR

 

Çalışanların başına gelecek ölümlü ve daimi maluliyette iş verenin mali mesuliyet ve ferdi kaza sigortası yaptırması gerektiğine dikkat çeken Çağatay, "Kaza durumlarında, sigortalı işçi, mali mesuliyette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınan rapor ve mahkeme kararıyla, iş verenin kusuru oranında alınan poliçedeki değer üzerinde parasını alır. Eğer sigorta yoksa iş verenin tamamen sorumluğundadır ve kaza durumunda iş veren tazminatı kendisi ödemek zorunda" dedi ve ekledi:

"Söz konusu iş veren mali mesuliyet ve ferdi kaza sigortaları için çalışanların kesinlikle SGK'da kayıtlı olması lazım. Şirketlere çalışanlarını SGK'lı yapmaları için yaptırım var ama iş veren mali mesuliyet için bir kanuni mecburiyet yok. Ama ABD'de 3 kişinin üstünde çalışanı olan kurumlar bu sigortayı yaptırması zorunludur. Aslında mailyetinden kaçıldığı için yapılmıyor bu sigortalar."

TÜRKİYE DÜNYA GÜNDEMİNDE

Taner Çağatay ayrıca, tüm ülkelerin sigorta ve reasürans şirketlerinin katılımıyla 13-18 Eylül tarihleri arasında Monte Carlo’da gerçekleştirilen reasürans toplantısında, Türkiye'de son dönemde ciddi ölümlerin ve zararların yaşandığı sektörlerde oluşan risklerin gündeme geldiğini belirtti.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Yönetici Sorumluluk ve Halka Arz Sigortaları

March 29, 2018

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© Copyright 2018 Cağatay Sigorta & Broker A.Ş                                                                                                                           Designed By Batuhan Yılmaz